General, Samlet
Mask 1: H40

Randers Bike Week

H40 & H50


Organiser
Arrangør
Randers CK 1910 Separate classification
Under klassement
H40 Stage
Etape
1/7-2013

General classification after
Samlet stilling efter
3. etape Enkelstart/Time trail Average speed of winner
Vinders gennemsnit
38,276km/h Total distance
Total distance
150,8km


Position
Placering
No.
Nr.
UCI Code
UCI kode
Rider
Rytter
Team
Hold
Time
Tid
Gap
Afstand

1.   166   DEN19731002 Bjørn Oppermann Team Cycling Ringsted 3.56'23"     
2.   627   NOR19710106 René Andersen Team Rogaland 3.57'33"   1'10"  
3.   697   NOR19670731 Einar Lode Team Rogaland 3.57'38"   1'15"  
4.   143   DEN19691217 Jan Birk Oxlund Team 1 3.58'05"   1'42"  
5.   603   GBR19700210 John Veness HandSling Racing 3.58'22"   1'59"  
6.   611   NED19660809 Auke Broex WTC De Amstel 3.58'35"   2'12"  
7.   74   DEN19661223 Mads G Nicolaysen Team 1 3.59'01"   2'38"  
8.   85   DEN19670528 Flemming Steen Det Blå Tog 3.59'06"   2'43"  
9.   1609   NOR19640604 Geir Henning Larsen Team Rogaland 3.59'09"   2'46"  
10.   29   DEN19730329 Jan Lindberg Hammel CK 3.59'14"   2'51"  
11.   615   NED19720823 Joos Francke WTC De Amstel 4.03'11"   6'48"  
12.   637   DEN19660708 Dan Björklund Fredrikshof IF CK 4.03'12"   6'49"  
13.   157   DEN19721222 Aksel Nielsen Aalborg CR 4.03'27"   7'04"  
14.   23   DEN19731221 Thomas Bank Egebirk Team 1 4.03'27"   7'04"  
15.   629   GER 1970070 Alexander Temme RV Germania Hamburg 4.03'33"   7'10"  
16.   685   Geoffey Luyssen Capino - Geldhof 4.06'58"   10'35"  
17.   631   GER19670813 Christian Feger RSV Hofweier 4.09'11"   12'48"  
18.   104   DEN19690706 Dan Backhausen PI/Lyngby 4.13'49"   17'26"  
19.   90   DEN19701221 Peter Bayer KCK Herlev 4.15'24"   19'01"  
20.   57   DEN19680810 Henrik Dann Andersen Hammel CK 4.17'57"   21'34"  
21.   613   NED19660430 Marcel Witte WTC De Amstel 4.25'36"   29'13"  
22.   625   NED19671215 Pierre Deen WTC De Amstel 4.27'58"   31'35"  
23.   617   NED19731118 Simon Polstra WTC De Amstel 4.29'42"   33'19"  
24.   633   GER19710709 René Zorn RSV Speiche e.V. Leipzig 4.29'42"   33'19"  
25.   601   GBR19660703 Peter Cole HandSling Racing 4.33'44"   37'21"  
26.   98   DEN19640914 Henrik Sass Team Cycling Ringsted 4.37'10"   40'47"  
27.   121   DEN19670216 John Papsø Team 1 4.37'55"   41'32"  
28.   44   DEN19650612 Lars Erik Kron DCR Ballerup 4.40'13"   43'50"  
29.   605   GBR19680925 Vince Halpern HandSling Racing 4.46'13"   49'50"  
30.   639   NOR19660513 Jon Asbjørn Amundsen Bærum og Omegn Cykleklubb 4.54'37"   58'14"  
31.   79   DEN19670825 Stefan Simonsen Det Blå Tog 4.55'10"   58'47"  
32.   607   GBR19721130 Tim Granshaw HandSling Racing 5.04'26"   1.08'03"  
33.   621   NED19670226 Pim Bonstra WTC De Amstel 5.04'52"   1.08'29"  
34.   619   NED19670220 Martijn van Es WTC De Amstel 5.04'53"   1.08'30"  
35.   117   DEN19670611 Jesper Torp Silkeborg IF Cykling 5.15'11"   1.18'48"  



Last calculated, Sidst beregnet: 2-07, 13.32
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
H40-H50 : 15946804 : V3.22 final update