Stage, Etape

Randers Bike Week

A, B & U19


Organiser
Arrangør
Randers CK 1910 Stage
Etape
3/7-2013 Arrival classification
Etape resultat
5.etape - Gadeløb/Street race

Average speed of winner
Vinders gennemsnit
37,931km/h Distance
Distance
25R × 1,1km/R = 27,5km
(331,7km — 359,2km)
Commencement
Starttid
14:45


Position
Placering
No.
Nr.
UCI Code
UCI kode
Rider
Rytter
Team
Hold
Time
Tid
Gap
Afstand

1.   71   DEN19870822 Nikola Aistrup Team Concordia Forsikring Riwal .43'30"     
2.   650   GER19940616 Lucas Carstensen Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .43'30"     
3.   601   GER19930112 Felix Rieckmann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .43'33"   3"  
4.   38   DEN19830613 Lasse Bøchman Team J. Jensen - Ramirent .43'33"   3"  
5.   85   DEN19950825 Kasper Würtz Schmidt Blue Water Junior .43'33"   3"  
6.   92   DEN19960605 Marius Therkildsen Team Pythonpro.com - Spar Nord .43'33"   3"  
7.   19   DEN19820528 Mikkel Black Christensen Odder CK .43'33"   3"  
8.   63   DEN19931011 Martin Grøn Team Concordia Forsikring Riwal .43'33"   3"  
9.   65   DEN19900709 Martin Lind Team Concordia Forsikring Riwal .43'33"   3"  
10.   99   DEN19940525 Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. Søby CK .43'33"   3"  
11.   1057   DEN19951119 Mikkel Bahnsen Horsens AC .43'33"   3"  
12.   119   DEN19951128 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard .43'38"   8"  
13.   48   DEN19900310 Mathias Lisson Team J. Jensen - Ramirent .43'38"   8"  
14.   72   DEN19910125 Simon Eiby Team Netcompany - Cycling Culture .43'38"   8"  
15.   655   BEL19870130 Thomas Seghers Gelbhot Cycling Team .43'38"   8"  
16.   1063   DEN19920104 Nils Lau Nyborg Broge Randers CK 1910 .43'38"   8"  
17.   108   DEN19890626 Jesper Hansen Team J. Jensen - Ramirent .43'38"   8"  
18.   107   DEN19960303 Daniel Bligaard Lyhne Team Designa Køkken - Knudsgaard .43'38"   8"  
19.   153   DEN19890508 Rasmus Mygind Team Tre-For .43'45"   15"  
20.   113   DEN19950509 Thomas Edelmann Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard .43'47"   17"  
21.   657   BEL19870513 Tom Vanden Bussette Gelbhot Cycling Team .43'50"   20"  
22.   125   DEN19950222 Henrik Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard .43'53"   23"  
23.   49   DEN19840306 Jacob Linkis Odder CK .43'53"   23"  
24.   609   GER19930827 Sebastian Beyer Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .43'55"   25"  
25.   600   GER19930120 Julian Lehmann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .44'01"   31"  
26.   70   DEN19910912 Magnus Damsbo Lund Team Netcompany - Cycling Culture .44'01"   31"  
27.   96   DEN19960928 Lasse Høilund Johansen Team Pythonpro.com - Spar Nord .44'56"   1'26"  
28.   102   DEN19951121 Rune Almindsø Andersen Team Pythonpro.com - Spar Nord .44'56"   1'26"  
29.   47   DEN19951024 Steffan List Horsens AC .44'56"   1'26"  
30.   903   DEN19820728 Eskil Vammen CK Aarhus .44'56"   1'26"  
31.   123   DEN19950505 Mathias Nørgaard Villadsen Team Designa Køkken - Knudsgaard .44'56"   1'26"  
32.   1109   DEN19850708 Rasmus Fjordside Odder CK .44'56"   1'26"  
33.   1049   DEN19950612 Frederik Mailund Lassen Horsens AC .44'56"   1'26"  
34.   117   DEN19940904 Joakim Bukdal Team Designa Køkken - Knudsgaard .44'56"   1'26"  
35.   661   BEL19810107 Peter Dyrynck Gelbhot Cycling Team .56'54"   13'24"  
36.   2063   DEN19960904 Tore Thøgersen Nyborg CK 1.03'30"   20'00"  
37.   31   DEN19940909 Alexander Louring Hammel CK 1.03'30"   20'00"  
38.   42   DEN19930821 Christian Truelsen Elbæk Team J. Jensen - Ramirent 1.03'30"   20'00"  
39.   605   NED19800204 Michiel Verspuy WTC De Amstel 1.03'30"   20'00"  
40.   59   DEN19950817 Frederik Zeuner Horsens AC 1.03'30"   20'00"  
41.   653   BEL19830704 Christophe Laperre Gelbhot Cycling Team 1.03'30"   20'00"  
42.   111   DEN19960212 Mathias Strange Hansen Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.03'30"   20'00"  
43.   101   DEN19900110 Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.03'30"   20'00"  
44.   659   BEL19920220 Shane Pysson Gelbhot Cycling Team 1.03'30"   20'00"  
45.   121   DEN19940603 Jonas Nordkroggård Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.03'30"   20'00"  
46.   115   DEN19950206 Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.03'30"   20'00"  
47.   143   DEN19960406 Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling 1.03'30"   20'00"  
48.   141   DEN19960430 Louis Sørensen Viborg Cycling 1.03'30"   20'00"  
49.   133   DEN19950816 Jesper Jensen Horsens AC 1.03'30"   20'00"  
50.   179   DEN19960227 Anders Amstrup Winter Hammel CK 1.03'30"   20'00"  
51.   197   DEN19900109 Torkil Veyhe Odder CK 1.03'30"   20'00"  
52.   1602   NOR19951001 Kristian Kulset BOC 1.03'30"   20'00"  
53.   1601   NED19780814 Roel Gerritsen WTC De Amstel 1.03'30"   20'00"  
54.   21   DEN19910116 Christian Carlsbæk Møller Odder CK 1.03'30"   20'00"  

Riders dropping out, Udgåede ryttere
   10   DEN19751001 Sebastian Hartvigsen ABC      
   27   DEN19860503 Lasse Iversen Odder CK      
   33   DEN19951027 Viktor Kodal Herning CK      
   56   DEN19931224 Nicolai Stegmann Næstved BC      
   61   DEN19870125 Paw Sørensen Randers CK 1910      
   67   DEN19951208 Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling      
   89   DEN19741210 Jesper Olsen Viborg Cycling      
   109   DEN19940221 Mathias Dam Westergaard Team Designa Køkken - Knudsgaard      
   139   DEN19930330 Casper Folsach Team Tre-For      
   604   NED19760503 Edwin De Graaff WTC De Amstel      


Number of not started
Ikke starede ryttere
0 Number of starters
Antal startede
64 Number remaining
Antal tilbage
54
Riders after time limit
Ryttere uden for tidsgrænsen
-- Riders dropping out
Udgåede ryttere
10, 27, 33, 56, 61, 67, 89, 109, 139, 604 (=10)

Last calculated, Sidst beregnet: 3-07, 16.08
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
A-B-U19 : 15946804 : V3.22 final update