Time trial stage, Enkelstart

Randers Bike Week

A, B & U19


Organiser
Arrangør
Randers CK 1910 Stage
Etape
1/7-2013 Arrival classification
Etape resultat
3. etape Enkelstart/Time trail

Average speed of winner
Vinders gennemsnit
48,721km/h Distance
Distance
5,4km
(186,8km — 192,2km)
Commencement
Starttid


Position
Placering
No.
Nr.
UCI Code
UCI kode
Rider
Rytter
Team
Hold
Time
Tid
Gap
Afstand
Bonuses
Bunus

1.   139   DEN19930330 Casper Folsach Team Tre-For .06'39"460        
2.   38   DEN19830613 Lasse Bøchman Team J. Jensen - Ramirent .07'00"400   21"     
3.   19   DEN19820528 Mikkel Black Christensen Odder CK .07'01"320   22"     
4.   21   DEN19910116 Christian Carlsbæk Møller Odder CK .07'03"070   24"     
5.   109   DEN19940221 Mathias Dam Westergaard Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'03"210   24"     
6.   153   DEN19890508 Rasmus Mygind Team Tre-For .07'05"540   26"     
7.   119   DEN19951128 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'06"510   27"     
8.   71   DEN19870822 Nikola Aistrup Team Concordia Forsikring Riwal .07'06"680   27"     
9.   27   DEN19860503 Lasse Iversen Odder CK .07'07"110   28"     
10.   63   DEN19931011 Martin Grøn Team Concordia Forsikring Riwal .07'07"560   28"     
11.   123   DEN19950505 Mathias Nørgaard Villadsen Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'08"030   29"     
12.   197   DEN19900109 Torkil Veyhe Odder CK .07'10"080   31"     
13.   1109   DEN19850708 Rasmus Fjordside Odder CK .07'10"480   31"     
14.   59   DEN19950817 Frederik Zeuner Horsens AC .07'10"800   31"     
15.   65   DEN19900709 Martin Lind Team Concordia Forsikring Riwal .07'11"770   32"     
16.   1063   DEN19920104 Nils Lau Nyborg Broge Randers CK 1910 .07'14"030   35"     
17.   101   DEN19900110 Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'15"500   36"     
18.   107   DEN19960303 Daniel Bligaard Lyhne Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'16"480   37"     
19.   111   DEN19960212 Mathias Strange Hansen Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'17"000   38"     
20.   108   DEN19890626 Jesper Hansen Team J. Jensen - Ramirent .07'17"650   38"     
21.   85   DEN19950825 Kasper Würtz Schmidt Blue Water Junior .07'17"650   38"     
22.   99   DEN19940525 Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. Søby CK .07'19"070   40"     
23.   48   DEN19900310 Mathias Lisson Team J. Jensen - Ramirent .07'19"170   40"     
24.   650   GER19940616 Lucas Carstensen Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .07'19"300   40"     
25.   115   DEN19950206 Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'19"530   40"     
26.   49   DEN19840306 Jacob Linkis Odder CK .07'20"300   41"     
27.   72   DEN19910125 Simon Eiby Team Netcompany - Cycling Culture .07'20"860   41"     
28.   657   BEL19870513 Tom Vanden Bussette Gelbhot Cycling Team .07'21"840   42"     
29.   102   DEN19951121 Rune Almindsø Andersen Team Pythonpro.com - Spar Nord .07'22"850   43"     
30.   96   DEN19960928 Lasse Høilund Johansen Team Pythonpro.com - Spar Nord .07'23"320   44"     
31.   1057   DEN19951119 Mikkel Bahnsen Horsens AC .07'23"970   44"     
32.   10   DEN19751001 Sebastian Hartvigsen ABC .07'27"010   48"     
33.   1049   DEN19950612 Frederik Mailund Lassen Horsens AC .07'28"390   49"     
34.   117   DEN19940904 Joakim Bukdal Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'28"470   49"     
35.   92   DEN19960605 Marius Therkildsen Team Pythonpro.com - Spar Nord .07'28"570   49"     
36.   600   GER19930120 Julian Lehmann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .07'29"300   50"     
37.   903   DEN19820728 Eskil Vammen CK Aarhus .07'29"380   50"     
38.   655   BEL19870130 Thomas Seghers Gelbhot Cycling Team .07'30"340   51"   5"  
39.   609   GER19930827 Sebastian Beyer Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .07'31"430   52"     
40.   1601   NED19780814 Roel Gerritsen WTC De Amstel .07'33"500   54"     
41.   125   DEN19950222 Henrik Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'37"160   58"     
42.   33   DEN19951027 Viktor Kodal Herning CK .07'37"290   58"     
43.   89   DEN19741210 Jesper Olsen Viborg Cycling .07'37"800   58"     
44.   113   DEN19950509 Thomas Edelmann Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'38"150   59"     
45.   659   BEL19920220 Shane Pysson Gelbhot Cycling Team .07'38"750   59"     
46.   42   DEN19930821 Christian Truelsen Elbæk Team J. Jensen - Ramirent .07'39"100   1'00"     
47.   56   DEN19931224 Nicolai Stegmann Næstved BC .07'39"890   1'00"     
48.   2063   DEN19960904 Tore Thøgersen Nyborg CK .07'40"050   1'01"     
49.   47   DEN19951024 Steffan List Horsens AC .07'40"300   1'01"     
50.   661   BEL19810107 Peter Dyrynck Gelbhot Cycling Team .07'40"380   1'01"     
51.   121   DEN19940603 Jonas Nordkroggård Team Designa Køkken - Knudsgaard .07'41"250   1'02"     
52.   601   GER19930112 Felix Rieckmann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG .07'41"400   1'02"     
53.   70   DEN19910912 Magnus Damsbo Lund Team Netcompany - Cycling Culture .07'43"140   1'04"     
54.   604   NED19760503 Edwin De Graaff WTC De Amstel .07'45"020   1'06"     
55.   1602   NOR19951001 Kristian Kulset BOC .07'46"600   1'07"     
56.   141   DEN19960430 Louis Sørensen Viborg Cycling .07'49"140   1'10"     
57.   179   DEN19960227 Anders Amstrup Winter Hammel CK .07'49"190   1'10"   5"  
58.   605   NED19800204 Michiel Verspuy WTC De Amstel .07'49"900   1'10"     
59.   61   DEN19870125 Paw Sørensen Randers CK 1910 .07'52"290   1'13"     
60.   653   BEL19830704 Christophe Laperre Gelbhot Cycling Team .07'56"200   1'17"     
61.   31   DEN19940909 Alexander Louring Hammel CK .07'57"670   1'18"     
62.   143   DEN19960406 Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling .07'58"870   1'19"     
63.   67   DEN19951208 Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling .08'02"680   1'23"     
64.   133   DEN19950816 Jesper Jensen Horsens AC .08'11"600   1'32"     

Riders dropping out, Udgåede ryttere
   23   DEN19961116 peter roed knudsen Cykling Odense         
   45   DEN19960822 Jacob Ravn Holstebro CC         
   51   DEN19950811 Michael Isager Kristensen CK Djurs         
   57   DEN19931118 Anders Krogh Jensen Randers CK 1910         
   74   DEN19780116 claus crone Cycling Team Rungsted CK         
   249   DEN19911226 Jacques Stilling Randers CK 1910         
   602   GER19920316 Jannick Geisler Team MLP         
   613   GER19930810 Marti Richter Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG         
   615   GER19941019 Frederik Deppmeier Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG         
   617   GER19900613 Lucas Homann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG         
   619   GER19930827 Sebastian Beyer Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG         
   621   ISL19791008 Árni Már Jónsson Reykjavik Cycling Club         
   1117   DEN19950220 Christopher Rahbek Christensen Team Designa Køkken - Knudsgaard         
   1600   GER19960122 Paul Lindenau RV Germania Hamburg         
   2601   GER19951123 Niklas Leiß RST Lübeck         


Number of not started
Ikke starede ryttere
0 Number of starters
Antal startede
79 Number remaining
Antal tilbage
64
Riders after time limit
Ryttere uden for tidsgrænsen
-- Riders dropping out
Udgåede ryttere
23, 45, 51, 57, 74, 249, 602, 613, 615, 617, 619, 621, 1117, 1600, 2601 (=15)

Last calculated, Sidst beregnet: 1-07, 12.03
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
A-B-U19 : 15946804 : V3.22 final update