Stage, Etape

Randers Bike Week

A, B & U19


Organiser
Arrangør
Randers CK 1910 Stage
Etape
29/6-2013 Arrival classification
Etape resultat
1. etape - Kriterium/Criterium

Average speed of winner
Vinders gennemsnit
40,346km/h Distance
Distance
12R × 4,2km/R = 50,4km Commencement
Starttid
13:15


Position
Placering
No.
Nr.
UCI Code
UCI kode
Rider
Rytter
Team
Hold
Time
Tid
Gap
Afstand

1.   71   DEN19870822 Nikola Aistrup Team Concordia Forsikring Riwal 1.14'57"     
2.   107   DEN19960303 Daniel Bligaard Lyhne Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.14'57"     
3.   99   DEN19940525 Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. Søby CK 1.14'57"     
4.   48   DEN19900310 Mathias Lisson Team J. Jensen - Ramirent 1.14'57"     
5.   153   DEN19890508 Rasmus Mygind Team Tre-For 1.14'57"     
6.   119   DEN19951128 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.14'57"     
7.   38   DEN19830613 Lasse Bøchman Team J. Jensen - Ramirent 1.14'57"     
8.   109   DEN19940221 Mathias Dam Westergaard Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.14'57"     
9.   1063   DEN19920104 Nils Lau Nyborg Broge Randers CK 1910 1.14'57"     
10.   21   DEN19910116 Christian Carlsbæk Møller Odder CK 1.14'57"     
11.   63   DEN19931011 Martin Grøn Team Concordia Forsikring Riwal 1.14'57"     
12.   101   DEN19900110 Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.15'12"   15"  
13.   102   DEN19951121 Rune Almindsø Andersen Team Pythonpro.com - Spar Nord 1.15'44"   47"  
14.   123   DEN19950505 Mathias Nørgaard Villadsen Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.15'58"   1'01"  
15.   655   BEL19870130 Thomas Seghers Gelbhot Cycling Team 1.15'58"   1'01"  
16.   47   DEN19951024 Steffan List Horsens AC 1.15'58"   1'01"  
17.   600   GER19930120 Julian Lehmann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.15'58"   1'01"  
18.   65   DEN19900709 Martin Lind Team Concordia Forsikring Riwal 1.15'58"   1'01"  
19.   27   DEN19860503 Lasse Iversen Odder CK 1.15'58"   1'01"  
20.   650   GER19940616 Lucas Carstensen Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.15'58"   1'01"  
21.   1057   DEN19951119 Mikkel Bahnsen Horsens AC 1.15'58"   1'01"  
22.   96   DEN19960928 Lasse Høilund Johansen Team Pythonpro.com - Spar Nord 1.15'58"   1'01"  
23.   74   DEN19780116 claus crone Cycling Team Rungsted CK 1.15'58"   1'01"  
24.   1109   DEN19850708 Rasmus Fjordside Odder CK 1.15'58"   1'01"  
25.   49   DEN19840306 Jacob Linkis Odder CK 1.15'58"   1'01"  
26.   657   BEL19870513 Tom Vanden Bussette Gelbhot Cycling Team 1.15'58"   1'01"  
27.   197   DEN19900109 Torkil Veyhe Odder CK 1.15'58"   1'01"  
28.   85   DEN19950825 Kasper Würtz Schmidt Blue Water Junior 1.15'58"   1'01"  
29.   602   GER19920316 Jannick Geisler Team MLP 1.15'58"   1'01"  
30.   117   DEN19940904 Joakim Bukdal Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.15'58"   1'01"  
31.   108   DEN19890626 Jesper Hansen Team J. Jensen - Ramirent 1.15'58"   1'01"  
32.   139   DEN19930330 Casper Folsach Team Tre-For 1.15'58"   1'01"  
33.   70   DEN19910912 Magnus Damsbo Lund Team Netcompany - Cycling Culture 1.15'58"   1'01"  
34.   121   DEN19940603 Jonas Nordkroggård Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.15'58"   1'01"  
35.   19   DEN19820528 Mikkel Black Christensen Odder CK 1.15'58"   1'01"  
36.   125   DEN19950222 Henrik Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.15'58"   1'01"  
37.   72   DEN19910125 Simon Eiby Team Netcompany - Cycling Culture 1.15'58"   1'01"  
38.   609   GER19930827 Sebastian Beyer Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.15'58"   1'01"  
39.   92   DEN19960605 Marius Therkildsen Team Pythonpro.com - Spar Nord 1.15'58"   1'01"  
40.   903   DEN19820728 Eskil Vammen CK Aarhus 1.15'58"   1'01"  
41.   1601   NED19780814 Roel Gerritsen WTC De Amstel 1.15'58"   1'01"  
42.   89   DEN19741210 Jesper Olsen Viborg Cycling 1.15'58"   1'01"  
43.   113   DEN19950509 Thomas Edelmann Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.15'58"   1'01"  
44.   115   DEN19950206 Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.16'57"   2'00"  
45.   661   BEL19810107 Peter Dyrynck Gelbhot Cycling Team 1.19'18"   4'21"  
46.   133   DEN19950816 Jesper Jensen Horsens AC 1.19'18"   4'21"  
47.   111   DEN19960212 Mathias Strange Hansen Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.19'18"   4'21"  
48.   653   BEL19830704 Christophe Laperre Gelbhot Cycling Team 1.19'18"   4'21"  
49.   1602   NOR19951001 Kristian Kulset BOC 1.19'18"   4'21"  
50.   604   NED19760503 Edwin De Graaff WTC De Amstel 1.19'18"   4'21"  
51.   2063   DEN19960904 Tore Thøgersen Nyborg CK 1.23'01"   8'04"  
52.   31   DEN19940909 Alexander Louring Hammel CK 1.26'27"   11'30"  
53.   179   DEN19960227 Anders Amstrup Winter Hammel CK 1.26'43"   11'46"  
54.   51   DEN19950811 Michael Isager Kristensen CK Djurs 1.26'43"   11'46"  
55.   67   DEN19951208 Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling 1.26'44"   11'47"  
56.   141   DEN19960430 Louis Sørensen Viborg Cycling 1.26'44"   11'47"  
57.   33   DEN19951027 Viktor Kodal Herning CK 1.26'47"   11'50"  
58.   143   DEN19960406 Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling 1.37'17"   22'20"  
59.   10   DEN19751001 Sebastian Hartvigsen ABC 1.47'17"   32'20"  
60.   1117   DEN19950220 Christopher Rahbek Christensen Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.47'17"   32'20"  
61.   23   DEN19961116 peter roed knudsen Cykling Odense 1.47'17"   32'20"  
62.   45   DEN19960822 Jacob Ravn Holstebro CC 1.47'17"   32'20"  
63.   42   DEN19930821 Christian Truelsen Elbæk Team J. Jensen - Ramirent 1.47'17"   32'20"  
64.   605   NED19800204 Michiel Verspuy WTC De Amstel 1.47'17"   32'20"  
65.   601   GER19930112 Felix Rieckmann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.47'17"   32'20"  
66.   61   DEN19870125 Paw Sørensen Randers CK 1910 1.47'17"   32'20"  
67.   59   DEN19950817 Frederik Zeuner Horsens AC 1.47'17"   32'20"  
68.   57   DEN19931118 Anders Krogh Jensen Randers CK 1910 1.47'17"   32'20"  
69.   56   DEN19931224 Nicolai Stegmann Næstved BC 1.47'17"   32'20"  
70.   621   ISL19791008 Árni Már Jónsson Reykjavik Cycling Club 1.47'17"   32'20"  
71.   619   GER19930827 Sebastian Beyer Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.47'17"   32'20"  
72.   617   GER19900613 Lucas Homann Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.47'17"   32'20"  
73.   615   GER19941019 Frederik Deppmeier Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.47'17"   32'20"  
74.   613   GER19930810 Marti Richter Radsport Rhein-Neckar/Harburger RG 1.47'17"   32'20"  
75.   659   BEL19920220 Shane Pysson Gelbhot Cycling Team 1.47'17"   32'20"  
76.   2601   GER19951123 Niklas Leiß RST Lübeck 1.47'17"   32'20"  
77.   1049   DEN19950612 Frederik Mailund Lassen Horsens AC 1.47'17"   32'20"  
78.   1600   GER19960122 Paul Lindenau RV Germania Hamburg 1.47'17"   32'20"  
79.   249   DEN19911226 Jacques Stilling Randers CK 1910 1.47'17"   32'20"  

Riders dropping out, Udgåede ryttere
   17   DEN19940904 Joakim Bukdal Team Designa Køkken - Knudsgaard      


Number of not started
Ikke starede ryttere
0 Number of starters
Antal startede
80 Number remaining
Antal tilbage
79
Riders after time limit
Ryttere uden for tidsgrænsen
-- Riders dropping out
Udgåede ryttere
17

Last calculated, Sidst beregnet: 30-06, 10.37
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
A-B-U19 : 15946804 : V3.22 final update